Новости

 • 16мај

  Премиера на Сината птица

  (Новости) 
  За 18-ти мај е закажана премиера на Сината птица.  Повеќе →
 • 16мај

  Премиера на Последна шанса

  (Новости) 
  За 21 мај е закажана премиерата на Последна шанса.  Повеќе →

Издвојуваме

Премиера „Електра“ – 05 септември 2014 во 20:00

Адаптација и режија: Андриј Жолдак

 

Наскоро…

„Електра“ во режија на Андриј Жолдак, едно од најголемите режисерски имиња на денешницата

драматичен перформанс

врз основа на античката митологија и драмите на…. Софокле и Еврипид

 

Не го пропуштајте Првиот меѓународен театарски фестивал во организација на Македонскиот народен театар. Погледајте ја програмата!

Во рамките на фестивалот ќе бидат организирани и многу работилници – не ги пропуштајте!

Работилници

ДВАЈЦА ЗА ЧАЈ
РАЗГОВОРИ
ФЕСТИВАЛСКИ КЛУБ

Повеќе

ПРЕПОРАЧУВАМЕ

Прес конференции

ПОКАНА ЗА ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА

Почитувани,

Со огромно задоволство ве покануваме да присуствувате на прес-конференцијата на 03 септември (среда) во 12 часот.

На сцената на Македонскиот народен театар на 05.09.2014 ќе биде премиерно одиграна претставата „ЕЛЕКТРА“  во режија на Андриj Жолдак , едно од најголемите европски режисерски имиња на денешницата.

Андриј Жолдак е добитник на наградата уметник на УНЕСКО во 2004 а во 2014 година се закити со наградата  „Златна маска“ за режија која претставува највисоко признание од областа на театарот во Русија.

*Актерите специјално за новинарите ќе одиграат еден дел од 15 минути.

На прес конференцијата ќе присуствува комплетниот авторски тим.

 

IN MEMORIAM

Вера Вучкова – Жежељ (24.08.1925 – 31.08.2014)

На 31 август, во 90-та година од животот, во Скопје почина актерката Вера Вучкова – Жежељ, една од членките на иницијалниот ансамбл на МНТ кој на 3 април 1945 ја одиграл својата прва претстава „Платон Кречет“. Во таа историска претстава, Вучкова ја изговори митската реплика „Сонцето! Колку е блиску сонцето!“
Родена на 24 август 1925 во Кнежа, Република Бугарија, Вучкова својата актерска дарба ја искажувала уште на училишните години. По матурирањето во Битолската гимназија (1944), и се приклучила на легендарната партизанска театарска група на АГИТПРОП, со која, во ноември 1944, стасала во штотуку ослободеното Скопје. Како и Петре Прличко, Илија Милчин, Тодор Николовски, Василие Поповиќ-Цицо, Димитар Ќостаров, Тома Владимирски, Крум Стојанов…, таа „природно“ влегла во Македонски народен театар, станувајќи една од неговите први актерки.
Со Милчин и Стојанов, Вучкова исполнила на уште една историска театарска мисија: во јуни 1947, учествувала во основањето на Областен македонски народен театар во Горна Џумаја/Благоевград. Играла носечки ролји во сите пет претстави што овој театар ги изиграл во својата единствена сезона 1947-1948.
Кариерата ја продолжила во Бугарија, каде како првенка на театрите во Благоевград, Димитровград и Бургас, играла полни 16 години.
Во 1964 се врати во Македонија, во ансамблот на МНТ, со кој настапувала и по пензионирањето во 1982. Својата последна МНТ-овска премиера ја одиграла на 3 април 1987, како Цонка во обновената постановка на „Чорбаџи Теодос“.
Во 2005 година, Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ на Вера Вучкова – Жежељ и додела награда за животно дело.

Утре (понеделник) 01 септември 2014 год. во 11 часот во Македонскиот народен театар ќе се одржи комеморација.
Последното испраќање ќе биде на градските гробишта Бутел, во капела 12:30 а погребот ќе биде во 13:30 часот.

 

Закажана е нова прес-конференцијата на 10 јули (четврток) во 11 часот.

На сцената на Македонскиот народен театар завршуваат подготвките на претставата „Електра“…  Повелете

Критики

Како нѐ гледаат другите, што велат за нас? Дали им се допаѓаме? Кажете ни и вие што мислите – само немој да бидете рамнодушни?

  Погледајте

Награди

Жири комисијата на прилепскиот театарски фестивал „Војдан Черодрински“ за најдобра претстава на 49-тото издание ја прогласи „Вечна куќа“ на Дејан Пројковски.

  Прочитајте

Дојдете и кажете ни здраво

Бидете дел од нас

Имаме неверојатни новости кои што сакаме многу скоро да ги поделиме со вас. Следете нѐ!

Информирајте се

Немојте повторно да пропуштите нешто што не можете да го погледнете никогаш повеќе. Пратете ни порака.

Поканете некого?

Вашите гости се и наши гости, повикајте ги преку следново видео:

Back to Top